Orientation schedule

Orientation is a great way to kick off your CNC experience. Spend some time getting to know your program and classmates.

Pre-Labour Day Orientations

Program Location Time
International Education
(Download the Orientation Book)
Wednesday August 29, Thursday August 30 & Friday August 31 in the Cafeteria 9:00 am

School of Health Sciences

Program Location Time
Health Care Assistant Monday, Aug. 20 in Room 3-110 9:00 am

SUSCA

Program Location Time
ABT (Applied Business Technology) Tuesday, Aug. 28 in Room 2-312 9:00 am
Academic Upgrading (formerly CCP) Friday, Aug 31 in Room 1-310 A/B 9:00 am

Trades and Industry

Program Location Time
Professional Cook Monday, Aug. 20 in Room 1-306 8:30 am
Electrical Monday, Aug 13 in John A Brink Trades and Tech Centre 8:00 am
Carpentry Monday, Aug 13 in John A Brink Trades and Tech Centre 8:00 am

Tuesday, September 4, 2018

All daytime classes are cancelled to allow you to attend orientation. Classes after 5pm may be held.

School of Health Sciences

Program Location Time
Dental Assisting Dental Building Waiting Room 9:00 am
Dental Hygiene Dental Building Waiting Room 9:00 am
Medical Radiography Tech Room 3-348 8:00 am
Baccalaureate Nursing 1st Year students Room 1-306 9:00 am
Baccalaureate Nursing 2nd Year students Room 3-114 9:00 am
Practical Nurse 1st Year students Room 2-107 9:00 am

Human Services

Program Location Time
Early Childhood Care and Learning 1-467 10:00 am
Social Service Worker 1-308A & 1-308B 10:00 am

Science & Technology

Program Location Time
Natural Resources & Froest Technology Gym 10:30 am

SUSCA

Program Location Time
Aboriginal Studies Gym 10:30 am
Anthropology Gym 10:30 am
Biology Gym 10:30 am
Business Cafeteria 10:00 am
Chemistry Gym 10:30 am
Computer Science Gym 10:30 am
Criminology Gym 10:30 am
English Gym 10:30 am
Fine Arts 2-244 9:00 am
French Gym 11:00 am
Geography Gym 10:30 am
History Gym 10:30 am
JET 2-106 9:00 am
Leadership Gym 10:30 am
Math Gym 10:30 am
Natural Resources and Forest Technology Gym 10:30 am
Philosophy Gym 10:30 am
Physics/ Engineering Gym 10:30 am
Psychology Gym 10:30 am
Sociology Gym 10:30 am
Target Room 2-106 1:00 pm
UT (University Transfer) Gym 10:30 am
Web & Graphic Design 2-108 10:30 am
Women’s Studies Gym 11:00 am

Trades & Industry

We encourage all trades Foundation, Power Engineering & CNET Students to attend.
Program Location Time
Automotive John A. Brink Trades & Tech Centre 8:15 am
Computer/Network Electronics John A. Brink Trades & Tech Centre 8:00 am
Heavy Duty/Commercial Transport John A. Brink Trades & Tech Centre 8:30 am
Industrial Mechanic/Machinist John A. Brink Trades & Tech Centre 8:30 am
Motor Vehicle Body Repair John A. Brink Trades & Tech Centre 8:00 am
Power Engineering John A. Brink Trades & Tech Centre 8:15 am (morning) & 2:00 pm (afternoon)
Welding John A. Brink Trades & Tech Centre 8:00 am

Post-Diploma Programs

Program Location Time
Information Technology Post-Diploma Room 2-887 (Canfor Building) 10:00 am
Human Resources Management Post-Diploma Room 1-310A/B 10:00 am
Tourism and Hotel Management Post-Diploma Room 1-112 10:00 am